Jizerka, Pytlácké kameny – szybki trip przed zachodem


Majowe dni są coraz dłuższe. Pozwalają do późnych godzin odkrywać tajemnicze zakątki Gór Izerskich. Jednymi z takich miejsc są Pytlácké kameny (Kłusownicze Kamienie), do których najkrótsza droga wiedzie z maleńkiej górskiej osady – Jizerki. Jeśli jesteście akurat w Górach Izerskich i nie macie pomysłu na dopełnienie aktywnego dnia, to ten artykuł może zainspirować Was do przyjemnego wypadu na zachód słońca do dawnej kryjówki izerskich kłusowników.

Do Jizerki najwygodniej i najszybciej dojedziemy od strony Szklarskiej Poręby (Jakuszyc) i Harrachova. W górnej części osady znajduje się sporych rozmiarów parking, gdzie obowiązuje jedna opłata – 100 koron czeskich za cały dzień postoju (można wykupić opcję kilkudniową). Możemy tu zapłacić kartą lub gotówką. Polecam przyjazd do godziny 9.00-10.00 lub po godzinie 16.00. Środek dnia oznacza z reguły oblężenie parkingu i lekkie korki (wąska droga dojazdowa). Po wyjściu z auta kierujemy się drogą asfaltową w stronę dolnej części wsi, mijając po drodze kilka architektonicznych perełek. Przed jednymi z ostatnich zabudowań należy mieć na uwadze czerwony szlak i jego odejście w prawo. Kolor ten doprowadzi nas prosto pod Pytlácké kameny. Przed zakrętem w tej części wsi oczom turysty ukazuje się majowy żonkilowy dywan kwiatów.

Po chwili uczty dla oka podążamy za znakami czerwonego szlaku. Mijamy szlaban i wchodzimy na leśną drogę asfaltową. Podchodzimy nią kilkaset metrów i na wypłaszczeniu odbijamy w lewo, wchodząc na ścieżkę przeplataną chodnikami z drewnianych desek. Zanim dojdziemy do Kłusowniczych Kamieni, po lewej stronie mijamy Jelení stráň. Ze skałek tych roztacza się całkiem przyzwoita panorama na Jizerkę i Harrachov.

Po kilkunastu minutach dochodzimy do celu wycieczki. Trójkąty na białych kwadratach wskażą Wam drogę na wierzchołek. Na skałkach napotkacie kilka ułatwień w postaci drabinek. Jeśli byliście kiedyś na Łące Izerskiej przy Chatce Górzystów i zastanawialiście się, co to za skałki widzicie po czeskiej stronie, to właśnie na nich stoicie. Odwrotny widok naprawdę zapiera dech w turystycznej piersi. Poza samą Chatką zobaczycie stąd m.in. Jizerę, czy Smrk. Panorama 360 stopni, zachód słońca, pustki na skałkach – czego chcieć więcej?

Jeśli boicie się chodzenia po zmroku, zabierzcie ze sobą latarkę. Jednak przy bezchmurnym niebie poświata dnia spokojnie pozwoli Wam wrócić do auta jeszcze przed kompletnymi ciemnościami. Cała wycieczka powinna zająć Wam około 3-4 godzin przy 11 km wędrówki.